Ranking kont oszczędnościowych 2019

Wybór najlepszego rachunku oszczędnościowego to poważna decyzja. Zazwyczaj wiążemy się z jednym bankiem na dłuższy czas, dlatego warto przed założeniem konta oszczędnościowego porównać oferty. Nasz ranking kont oszczędnościowych pozwoli Ci dopasować ofertę bankową do swoich potrzeb i wybrać najlepsze konto dla siebie.

 

ROR a konto oszczędnościowe

Do oszczędzania w banku wbrew pozorom nie służą klasyczne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. ROR istnieje dla celów rozliczeniowych i jest niezastąpiony w codziennym obrocie pieniędzmi, przy wpłatach, wypłatach i dokonywaniu przelewów. Nie jest jednak oprocentowany. Nie pozwoli pomnażać kapitału. Dla oszczędności stworzono dwa podstawowe produkty finansowe: lokatę oraz konto oszczędnościowe.

Klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy posiada już zdecydowana większość Polaków. Co ciekawe, końcem minionego roku odnotowano rekordową liczbę tego rodzaju rachunków bankowych, która wyniosła niemal 42 mln1. Banki prowadzą 33,1 mln kont osobistych2, ale konta oszczędnościowe nie cieszą się tak dużą popularnością. Struktura depozytów w ostatnim czasie uległa co prawda zmianom, gdyż Polacy masowo rezygnują z lokat, głównie na rzecz kont oszczędnościowych. Nadal jednak spora grupa Polaków nie jest przekonana do deponowania oszczędności na rachunkach oszczędnościowych z uwagi na małą wiedzę o tego rodzaju produktach bankowych.

Czym wyróżnia się konto oszczędnościowe? 

Standardowo konta stworzone po to, by oszczędzać pieniądze, mają wyższe oprocentowanie niż ROR. Najczęściej nie zostaniemy zmuszeni do regularnych, comiesięcznych wpłat na konto. Warto wiedzieć natomiast, że oferty promocyjne kont oszczędnościowych mogą wymuszać zasilanie konta osobistego określoną kwotą. W GET IN BANK niezbędne są comiesięczne wpływy na minimum 1000 zł. 

W przypadku rachunku do oszczędzania możemy spotkać się z mniejszą elastycznością w zakresie dostępu do zgromadzonych oszczędności niż w ramach ROR. To wszystko po to, by nie pomniejszać odłożonej sumy, a przyczyniać się do jej powiększania. Wysokość oprocentowania w ostatnim czasie nie należy do najwyższych. Dzieje się tak z uwagi na niską podstawową stopę referencyjną. Ta od jakiegoś czasu utrzymuje się na poziomie 1,5%. W takich realiach uznaje się, że najlepsze konto oszczędnościowe to takie, którego oprocentowanie przekracza 2% w skali roku. Najwyższe oprocentowanie oferowane na rynku to 4% i oferują je aktualnie banki Citi Handlowy oraz Nest Bank. W przypadku takiego oprocentowania pojawiają się zwykle dość trudne do spełnienia warunki. Trzeba się z nimi zapoznać przed założeniem konta, by uniknąć rozczarowania brakiem możliwości uzyskania obiecywanego zysku. Konta oszczędnościowe charakteryzują się zwykle miesięczną kapitalizacją odsetek. Z kwartalną mamy do czynienia w ofercie Banku Credit Agricole. Jeśli chodzi o karty płatnicze, są one wydawane, jak w przypadku rachunku oszczędnościowego w Alior Bank albo nie, jak między innymi w Toyota Bank.

Konto oszczędnościowe czy lokata – co jest korzystniejsze?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, ile mamy oszczędności i czy możemy je zamrozić. Dostęp do konta oszczędnościowego może być nieco ograniczony, jednak wypłaty lub rezygnacja z niego zwykle nie wiąże się z utratą odsetek, co ma miejsce w przypadku lokaty. Lokata nie jest odpowiednia dla tych, którzy chcą w dowolnym momencie dokonywać wpłat, by w ten sposób powiększać zysk. Zakładając konto oszczędnościowe, nie musimy wskazywać określonej kwoty do zdeponowania. Powinniśmy jednak wiedzieć, jaki jest maksymalny depozyt. Wysokość naszych oszczędności to ważny aspekt, bo oprocentowanie konta oszczędnościowego jest uzależnione od kwoty. Ponadto, o ile w Banku Millenium maksymalny depozyt to 100 tys. zł, o tyle w T-Mobile jest on o połowę niższy, do 50 tys. zł. 

Chcąc się dowiedzieć, ile zarobimy, można samodzielnie przeprowadzić wyliczenia, uwzględniając oprocentowanie. Na stronie MBank poznamy zysk, podając wysokość wpłacanej kwoty, comiesięcznych dopłat oraz czas oszczędzania. 

Czy można otworzyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Kilka ofert bankowych umożliwia założenie rachunku oszczędnościowego osobom niebędącym klientami. Takie oszczędzaniu umożliwia między innymi Alior Bank czy ING. Największe promocje zwykle kierowane są do stałych klientów, którzy korzystają już z konta osobistego danego banku i gromadzą na nim swoje dochody. 

Rachunek oszczędnościowy – opłaty

Obecnie można założyć konto oszczędnościowe za darmo. Opłaty zwykle nie zostaną nałożone za wpłatę czy wypłatę gotówki. Natomiast czekają nas, jeśli zechcemy aktywniej korzystać z tego rachunku w ramach przelewów. Za pierwszą transakcję w miesiącu nie zapłacimy nic, ale za kolejną możemy zostać obciążeni kwotą od kilku do kilkunastu złotych. Za kolejną transakcję w miesiącu Santander Bank przewiduje 10 zł. 

Jakie konto oszczędnościowe się opłaca?

Wybór konta oszczędnościowego nie jest oczywisty. Najlepiej zgłębić temat i porównać różne oferty. Do tego celu najlepiej wykorzystać ranking kont oszczędnościowych. To zestawienie różnych ofert, dzięki któremu:

  • nie musimy sprawdzać oferty na stronach poszczególnych banków,
  • porównamy najważniejsze cechy danego konta oszczędnościowego, zwłaszcza oprocentowanie,
  • poznamy warunki promocji.

Banki posiadają w ofercie różne konta oszczędnościowe. Tak, jak dla ROR, przygotowały również ofertę dla osób do 18. roku życia. Pierwsze konto oszczędnościowe można założyć np. w PKO BP. Zawsze warto wybierać ofertę, która jest dopasowana do nas i naszych potrzeb. W ten sposób faktycznie możemy pomnażać kapitał.

1 Dane Narodowego Banku Polskiego, stan na grudzień 2018 r.

2 Dane Z Raportu „Polska bankowość w liczbach – I kwartał 2019” https://prnews.pl/wp-content/uploads/2019/06/Polska_bankowosc_w_liczbach_I_kw_2019_raport_prnews_bankier_02.pdf (dostęp: 27.08.2019 r.).