Ranking kredytów dla firm

Rozpoczynając działalność gospodarczą, planując to zrobić lub mając za sobą pierwsze kroki, nie jest tajemnicą, że niezwykle ważne jest zgromadzenie stabilnego i należytego finansowania. Nie każdemu udaje się zgromadzić kapitał lub uzyskać dofinansowanie – i to w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie uwagi na kredyty dla firm. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego typu form wsparcia finansowego, a także prezentujemy ranking najlepszych ofert.

Ostatnia aktualizacja: 20 Kwietnia 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Alior Bank Kredyt dla firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota
3,80 %
? od 3,8%
Oprocentowanie
17,11 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 28,90%, oprocentowanie 7,49%
RRSO
» SPRAWDŹ «
BIZNest Tani Kredyt Dla Firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 550 000 zł
Kwota
3,30 %
? od 3,3%
Oprocentowanie
5,03 %
? 1000 000 zł, 96 miesięcy, oprocentowanie 3,3%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Visset pożyczka dla firm
1 - 6 miesięcy
Okres spłaty
2 000 - 12 000 zł
Kwota
8 %
Oprocentowanie
508 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
GoldKredyt - dla firm
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 20 000 zł
Kwota
10 %
Oprocentowanie
68,61 %
? 20 000 zł na 36 miesięcy, oprocentowanie 8%
RRSO
» SPRAWDŹ «
BRS Pożyczka MEDLekarz
3 - 84 miesięcy
Okres spłaty
30 000 - 350 000 zł
? do 50 000 zł dla osób prowadzących działalność krócej niż pół roku
Kwota
8,99 %
? od 8,99% do 9,99%
Oprocentowanie
22,06 %
? 100 000 zł, 84 m-ce, prowizja 30%, oprocentowanie 8%
RRSO
» SPRAWDŹ «
BRS Best Bank kredyt Profit
12 - 144 miesięcy
Okres spłaty
10 000 - 650 000 zł
? brutto
Kwota
2,76 %
? od 2,76% do 7,51%
Oprocentowanie
5,53 %
? 100 000 zł, 96 m-cy, prowizja 5,99%, oprocentowanie 3,76%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka dla Profesjonalistów
3 - 84 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
? netto
Kwota
8 %
Oprocentowanie
22,06 %
? 100 000 zł, 84 m-ce, prowizja 30%, oprocentowanie 8%
RRSO
» SPRAWDŹ «

Polacy należą bez wątpienia do grona bardzo przedsiębiorczych narodów, chętnie realizując swoje plany biznesowe. Rozpoczęcie działalności gospodarczej to jednak proces, do którego trzeba się wnikliwie przygotować. Mowa tutaj nie tylko o poznaniu wszystkich niezbędnych informacji na temat kwestii podatkowych, wypełnienia wszelkich formalności czy innych spraw księgowych. Rozkręcając swój biznes, nie może obyć się bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Dobrym narzędziem do pozyskania środków może być kredyt dla firm. Oto ranking najlepszych ofert.

Ranking kredytów dla firm – co warto o nim wiedzieć?

Przygotowany przez nas ranking kredytów dla firm został oparty na kilku prostych parametrach. Ich dobór nie jest przypadkowy – to właśnie pod kątem tych elementów konsumenci najczęściej poszukują informacji na temat kredytów, próbując znaleźć dla siebie najlepszej oferty. Nie jest tajemnicą, że priorytetem jest zazwyczaj między innymi najtańszy kredyt dla firm, czyli taki, który w ujęciu całkowitego kosztu będzie najmniej obciążający dla budżetu firmy. Kredyt ma w końcu stanowić wartościowy zastrzyk gotówki dla firmy, ale i w dalszej perspektywie nie być dla niej zbytnim obciążeniem, gdy nadejdzie czas na spłatę kolejnych rat.

Reprezentatywny przykład parametrów, pod których kątem został skonstruowany wyżej przedstawiony ranking gromadzący kredyty dla firm, przedstawiamy niżej.

  • Instytucja udzielająca kredyty dla firm: Alior Bank.
  • Maksymalna kwota pierwszego kredytu dla firmy: do 600 000 złotych.
  • Termin, w którym maksymalnie należy dokonać spłaty zaciągniętego zobowiązania: do 10 lat.

A tutaj inny przykład, tym razem w przypadku firmy pozabankowej.

  • Instytucja udzielająca kredyty dla firm: Aasa.
  • Maksymalna kwota pierwszego kredytu dla firmy: do 10 000 złotych.
  • Termin, w którym maksymalnie należy dokonać spłaty zaciągniętego zobowiązania: do 2 lat.

Różnice są widoczne gołym okiem. Produkty bankowe są przeznaczone dla przedsiębiorców o znacznie większych wymaganiach finansowych, których zarazem nie odstrasza perspektywa spłaty wykorzystanego zadłużenia w perspektywie nie tyle kilku, co aż 10 lat. Propozycja firm pozabankowych opiera się z kolei na bardziej doraźnym wsparciu, koncentrując się na znacznie niższych kwotach i proporcjonalnie – mniejszym czasie, w którym należy uregulować wykorzystany kredyt.

Kredyt dla firm szansą na rozwój

Pozyskanie odpowiedniej sumy środków na początek działalności gospodarczej to pierwszy kamień milowy, bez którego trudno ruszyć w dalszą drogę ku budowie swojego biznesu od podstaw. Środki finansowe na start są swoistym motorem napędowym, który pozwala wykonać podstawowe czynności będące tym, czym są fundamenty w świecie budowlanym. W niektórych przypadkach może to być wynajęcie biura, zakup wyposażenia lub niezbędnych materiałów, fundusz na pensje dla pierwszych pracowników lub zleceniodawców i tak dalej.

Niezależnie od tego, na jaki cel konsument potrzebuje uzyskać finansowanie – jest to podstawowy środek dający szanse na rozwój firmy. Pierwsze miesiące, a następnie lata są w końcu kluczowe, wystawiając młode inicjatywy biznesowe na ogromną próbę. Nawet 80% świeżo powstałych przedsiębiorstw nie zdaje egzaminu w starciu z brutalnymi realiami rynku[1^], ogłaszając upadłość w ciągu pierwszych lat funkcjonowania. Niekiedy są to czynniki złożone, jednak bardzo często zawodzi brak odpowiedniego zarządzania finansami.

Kredyt dla firm na start może pomóc poczynić pierwszy ważny krok w celu zabezpieczenia niepewnej przyszłości. Co więcej, w zabieganym i bardzo silnie obłożonym tygodniu pracy przedsiębiorcy, sposoby ubiegania się o wsparcie finansowe są doskonale dopasowane do tych realiów. Niczym rzadkim jest dziś wnioskowanie o zobowiązanie zza ekranu komputera, występując o kredyt dla firm online.

Kredyty dla nowych firm

Pozyskanie finansowania dla przedsiębiorstwa może być szczególnie ważne dla tych najmłodszych inicjatyw biznesowych, które – jak wspomniano wyżej – nie mają lekko z pierwszymi trudnymi realiami dowolnej branży, w której decydują się zapuszczać korzenie. Początkujący przedsiębiorcy często na długie miesiące przed rejestracją działalności i poczynieniem pierwszych kroków w celu stanięcia na nogi, poszukują źródeł finansowania. Do wyboru, szczególnie w ostatnich latach, jest bardzo dużo różnych możliwości. Dotacje europejskie (środki unijne), dofinansowania z gminnych i rządowych programów, samodzielne gromadzenie oszczędności i wreszcie kredyty bankowe.

Spośród wyżej przytoczonych możliwości, to właśnie kredytom przyglądamy się dzisiaj z bliska. Cieszą się one w końcu dużą popularnością wśród początkujących firm, pozwalając na uzyskanie dużych kwot pieniężnych z pewnego źródła – a do tego samemu można określić, jakiej wysokość wsparcie będzie dla nas odpowiednie. Warto dodać, że mówiąc o nowych firmach, zazwyczaj ma się na myśli zobowiązania dla firm mających poniżej 12 miesięcy. Tak, z dość logicznych przyczyn, rozdziela się inicjatywy biznesowe pod kątem ich wieku.

Kredyt dla firm bez zabezpieczenia

Przyglądając się kwestiom, jakie interesują młodych przedsiębiorców poszukujących finansowego wsparcia, często powtarzająca frazą jest „kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń”. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Może być z tym kłopot – i już śpieszymy się objaśnić dlaczego. Otóż młoda firma to organ o stosunkowo dużym ryzyku dla wierzyciela. Nie jest pewne, jak długo się utrzyma ona na rynku, jak będzie przebiegać jego działalność przez najbliższe miesiące i wreszcie czy przedsiębiorca będzie wypłacalny.

Biorąc pod uwagę statystyki związane z tym, ilu młodym firmom udaje się przetrwać pierwsze lata, nic dziwnego, że kredytodawcy starają szukać się odpowiednich zabezpieczeń. Pozwala to obniżyć ryzyko związane z pożyczeniem środków pieniężnych młodej firmie, nie decydując się na transakcję, która dla udzielającego kredyty dla firm może być jedną wielką zagadką. Zabezpieczenie ma prosty cel – na wypadek pojawienia się kłopotów z terminową spłatą rat kredytowych, bank ma zastaw, po sprzedaży które ureguluje swoje roszczenia finansowe.

Co za tym idzie, nieterminowy przedsiębiorca, który nie reguluje zobowiązań zgodnie z umową, musi liczyć się z utratą zastawionego przedmiotu i przepadkiem go na rzecz banku. To oczywiście sytuacje skrajne i będące tylko hipotetycznym przebiegiem zdarzeń, jednak warto znać mechanizm działania zabezpieczeń. Pozwoli to nie tylko być świadomym odpowiedzialności związanej z zaciągnięciem kredytu dla firmy, ale i lepiej dobrać mienie, które będzie podlegać zastawowi.

Co można zabezpieczyć w ramach zawarcia umowy kredytu? Zazwyczaj jest to bardzo szeroko pojęte mienie ruchome firmy. Mogą to być zarówno przedmioty biurowe, jak i samochody służbowe, komputery, ekspresy do kawy, a nawet drukarki, biurka, stoły… Słowem, wszystko, co w pojedynczym lub zbiorczym ujęciu rekompensuje wartość zadłużenia, które w danej chwili należne jest bankowi w ramach spłaty kredytu.

Kredyt dla małych przedsiębiorstw

Wiek nie musi być jedynym kryterium, pod którego kątem omawiamy przypadki danych przedsiębiorstw. Niektóre inicjatywy biznesowe mogą być oparte na silnej znajomości rynku, działając na nim kilka-kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, wykazując się doświadczeniem i stabilnością. Jednocześnie ambicjami takich firm nie jest globalna ekspansja – wolą skupić się na silnej pozycji w ramach lokalnego zakresu działalności. Także i takie biznesy mogą znaleźć się w sytuacjach, w których potrzebne jest pozyskanie dodatkowego finansowania. Słabszy miesiąc, kryzys, niespodziewane wydatki – powodów może być wiele, aby ubiegać się o kredyt dla małych firm.

Kredyt dla firm bez BIK – czy jest możliwy?

Poruszyliśmy już kwestię kredytu dla firm bez zabezpieczeń, których uzyskanie z reguły jest bardzo trudne – a w przypadku krótko działających lub nowopowstałych inicjatyw, praktycznie nierealne. Jak wygląda sprawa w przypadkach, w których przedsiębiorców interesuje kredyt dla zadłużonych firm? To preferencje, które jeszcze bardziej komplikują omawiany temat. Firma z zaległościami finansowymi traci szanse na kredyt w banku, które nie godzą się na pożyczanie pieniędzy niepewnym dłużnikom w trudnej sytuacji finansowej. Przedsiębiorcom zostaje w takiej sytuacji praktycznie tylko sektor pozabankowy, który niekiedy może być otwarty na dłużników – sytuacja zależy indywidualnie od danej firmy.

Kredyty dla firm bez zaświadczeń o dochodach

Wykazanie potencjalnemu kredytodawcy merytorycznych i weryfikowanych informacji na temat bieżącej sytuacji finansowej firmy i uzyskiwanych przez nią dochodów to podstawowy parametr, na podstawie którego można dokonać oceny np. ryzyka kredytowego. Przedstawienie faktur, wyciągów z konta i innych formalności wraz z weryfikacją przedsiębiorstwa w rejestrach finansowych kształtuje tzw. wiarygodność finansową przedsiębiorstwa w oczach banku.

Co za tym idzie, kredyty dla firm bez zaświadczeń o dochodach to kolejny z opisywanych dziś rodzajów zobowiązania finansowego, które jest raczej mało prawdopodobnym produktem do uzyskania. Chcąc ubiegać się o wsparcie finansowe, warto zadbać o to, by wiarygodność przedsiębiorstwa była jak największa. W przeciwnym razie – konieczne będzie szukanie innych sposobów na sfinansowanie potrzeb firmy.

Podsumowanie

Podsumowując przedstawiony dziś poradnik, warto przedstawić esencję z wyżej przedstawionych informacji. Kredyt dla firmy to godne uwagi rozwiązanie stanowiące wartościową alternatywę dla dofinansowań i dotacji, mogące stanowić wartościowy zastrzyk gotówki dla budżetu. Ubiegając się jednak o taką formę wsparcia, nie można zapominać o konieczności wykazania wiarygodności finansowej firmy. Bank lub instytucja pożyczkowa musi zostać przekonana, że dane przedsiębiorstwo – niezależnie od tego czy jest młode, doświadczone czy początkujące – zasługuje na zyskanie zaufania. Kredyty firmowe są w końcu długoletnimi pożyczkami na duże kwoty, które wiążą dwie strony na bardzo długi czas.

Źródła:

[1^]: https://group.soluma.pl/blog,ac99/nawet-80-firm-w-polsce-upada-w-dwoch-pierwszych-latach-dzialalnosci-dlaczego,1449