Ranking lokat 2020 – najlepsze lokaty

Gromadzenie oszczędności to jedna z najpowszechniejszych czynności, jakie wiążą się z ludzkimi działaniami wobec pieniędzy. Niekiedy pozwala to zabezpieczyć się finansowo w razie nieoczekiwanych wydatków lub zwyczajnie budować zaplecze finansowe na przyszłość. Mając warunki do oszczędzania, dobrym rozwiązaniem może okazać się lokata w banku, która pozwoli pomnożyć swoje oszczędności. To zasługa oprocentowania. Jak trafić na jak najkorzystniejsze? Pomoże w tym ranking lokat.

Ostatnia aktualizacja: 23 Kwietnia 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Lokata na Nowe Środki
0,80 %
? zależne od okresu lokaty: 2 lub 3 miesiące
Oprocentowanie
2 lub 3 miesiące
Okres lokaty
500 - 100 000 zł
kwota
» SPRAWDŹ «
Facto lokata
1,60 %
? 1,1% na 3 miesiące, 1,2% na 6 miesięcy, 1,6% na 9 i 12 miesięcy, 1% na 18 miesięcy
Oprocentowanie
3 - 60 miesięcy
Okres lokaty
od 5 000 zł
? bez górnej granicy
kwota
» SPRAWDŹ «
InBank Lokata
2,20 %
? 0,7% na 3 miesiące, 1% na 6 miesięcy, 1,5% na 12 miesięcy, 1,75% na 24 miesiące, 1,85% na 36 miesięcy, 2% na 48 miesięcy, 2,2% na 60 miesięcy
Oprocentowanie
3-60 miesięcy
Okres lokaty
5 000 - 50 000 zł
kwota
» SPRAWDŹ «
Lokata Happy PRO
2 %
Oprocentowanie
3 miesiące
Okres lokaty
500-20000
kwota
» SPRAWDŹ «
mBank eKonto z lokatą
1 %
? dla nowych klientów
Oprocentowanie
3 miesiące
Okres lokaty
500 - 10 000 zł
kwota
» SPRAWDŹ «

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy ewoluują w równie szybkim tempie, co zmianom ulega cały świat finansów oraz związane z nim zasady oraz przyzwyczajenia. Chowanie gotówki na czarną godzinę w – potocznie określanej – skarpecie, z czasem straciło na popularności na rzecz bankowości elektronicznej. Podobnie jak środki wykorzystywane do finansowania codziennych potrzeb, tak i oszczędności coraz częściej trzymamy na dedykowanych rachunkach bankowych. Poniższy ranking lokat powinien pomóc znaleźć najlepszą ofertę.

Ranking lokat – jak z niego korzystać?

Wyżej przedstawiony ranking lokat został skonstruowany w oparciu o dwie podstawowe części. Pierwsza to kalkulator, który przy pomocy obustronnego suwaka pozwala określić konsumentowi podstawowe preferencje i dopasować ofertę do oczekiwań. Wyróżniono dwie z nich – kwotę lokaty, podając przedział kwotowy od 500 do nawet 1 000 000 złotych. Drugim elementem jest czas trwania lokaty, w którym również przy pomocy suwaka wskazać można minimalnie 1 dzień, a maksymalnie nawet 60 miesięcy, czyli 5 lat. Oba parametry można określić w bardzo elastycznym przedziale – ranking został w końcu stworzony z myślą o obszernym gronie użytkujących.

Drugim elementem rankingu, bezpośrednio powiązanym z wyżej przedstawionym rankingiem, jest tytułowe zestawienie ofert wszystkich najciekawszych lokat bankowych. Zasada działania jest prosta – konsument za pomocą kalkulatora określa oczekiwaną wartość i czas trwania lokaty, a ranking dostosowuje do tego listę ofert. W zależności od podanych preferencji, lista lokat może wynosić kilka propozycji, a może znacznie więcej – ponad 60. Każdy wiersz w rankingu przedstawia w czytelny i przejrzysty sposób najważniejsze detale przykładowej oferty.

Jak czytać każdą pozycję w rankingu? Omawiamy to na poniższym przykładzie, obrazującym losowo wybraną ofertę.

Nazwa BankumBank
Nazwa LokatymLokata na wejście
Dostępne kwotyod 500 do 10 000 zł
Czas trwania lokaty3 miesiące
Oprocentowanie3,5%

Ranking lokat – jak znaleźć najlepszą ofertę i co ma największe znaczenie?

Określenie „najlepsza lokata” jest rzecz jasna bardzo względnym i subiektywnym pojęciem. Ile konsumentów, tyle indywidualnych preferencji najlepszej lokaty bankowej. Nie da się jednak ukryć, że wśród konsumentów można spotkać się z powtarzalnymi preferencjami, które często koncentrują się na jednym celu. Jest to oczywiście oczekiwanie, aby lokata bankowa była jak najatrakcyjniej i jak najkorzystniej oprocentowana. Odkładając w końcu swoje środki na lokatę, oczekuje się, aby przyniosło to wyraźne korzyści – a trudno inaczej mierzyć ten wskaźnik, aniżeli widząc, że wpłacone pieniądze po określonym czasie pomnożyły się.

I to właśnie mając na celu wyżej wspomniane oczekiwania od lokaty bankowej, tym bardziej warto uważnie rzucić okiem na wyżej przedstawiony ranking lokat. Zawarte w nim informacje pozwalają szybko i wygodnie ocenić, która oferta może okazać się najlepszym wyborem. Choć to oprocentowanie ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia atrakcyjności danej lokaty, to warto zwrócić też uwagę na inne informacje tworzące każdy z wierszy tabeli – również i np. dane o dostępnych kwotach lokaty i okres jej trwania mogą być istotne. Skłania to do prostego wniosku –  na oprocentowaniu, analizowanie oferty lokaty bankowej nigdy nie powinno się kończyć.

Oprocentowanie to nie wszystko – co jeszcze wpływa na lokaty?

Jak wspomniano już w wyżej przytoczonym akapicie, oprocentowanie lokaty istotnie ma kluczowe znaczenie i jest fundamentem, na którym zbudowane są tego typu produkty finansowe, to jednak nie powinny kraść całej uwagi konsumenta. Poza oprocentowaniem lokaty kształtującym oczekiwaną wysokość zysku z wpłacenia pieniędzy na lokatę, warto pamiętać także o czasie, przez jaki lokata będzie obowiązywać.

Nie powinno być zaskoczeniem, że banki tak głośno chwalą się wysokością oprocentowania kredytu, gdyż najlepiej działa ono na zmysły konsumenta i zachęca do bliższego przyjrzenia się określonej ofercie. Słychać dużą liczbę – automatycznie stwarza to przeświadczenie, że określona lokata to okazyjne i niezwykle atrakcyjne rozwiązanie. To, dlaczego równie dużą uwagę powinno się przykuwać wspomnianemu okresowi, na jaki założona w banku lokata będzie obowiązywać, wynika już z samej istoty funkcjonowania banków.

Działa to w następujący sposób. Największą wartość depozytu złożonego w danym banku tworzy nie tyle jego wysokość, co przede wszystkim czas, na jaki on tam pozostanie. Optymalne rozwiązanie to tzw. aktywa trwałe, których termin rozliczenia wynosi więcej niż 12 miesięcy, czyli rok. Dzięki temu, bank ma mocne podstawy do podejmowania długofalowych decyzji finansowych. Im więcej lokat zdeponowanych na długi, ponad roczny okres, tym lepiej wygląda wiarygodność i płynność finansowa danej instytucji. I to właśnie z tego powodu oprocentowanie lokaty oferowane przez bank jest najbardziej atrakcyjne przy lokatach długotrwałych.

Przedstawione oprocentowanie w przykładowym, reklamowanym okresie, może zatem wydawać się atrakcyjne, ale warto zagłębić się w daną ofertę. Może się okazać, że wartość, która przykuła naszą uwagę, dotyczyła lokaty na stosunkowo krótki okres – a zdeponowanie środków na ponad rok, a nawet kilka lat przyniesie w dłuższej perspektywie największe korzyści. Samo oprocentowanie – to właśnie dlatego – nie wszystko!

Lokaty bankowe – stałe czy zmienne oprocentowanie?

Oprocentowanie lokaty oprocentowaniu nierówne – może ono ulegać dużym zmianom nie tylko w zależności od czasu trwania lokaty, a też samego rodzaju oprocentowania. Parametr ten może bowiem przyjąć dwie odmienne postaci, które obszernie charakteryzujemy niżej.

  • Oprocentowanie stałe.
    To coraz rzadziej spotykana forma oprocentowania zdeponowanej w danym banku lokaty. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na nałożeniu na ratę stałej podstawy oprocentowania. Przez cały czas, kapitalizacja odsetek obliczana jest w ten sam sposób i zawsze można spodziewać się stabilnej formy zysku. To rozwiązanie będące korzystne dla konsumenta w czasie wahań na rynkach finansowych, ale i jednocześnie obarczone dużym ryzykiem dla banku – i to dlatego niechętnie proponują one stałą kwotę oprocentowania, promując lokaty. Oprocentowanie stałe proponuje się zazwyczaj nowym klientom, aby zachęcić ich do skorzystania z usług.
  • Oprocentowanie zmienne.
    Drugim wariantem naliczania oprocentowania jest przeciwny przypadek – oprocentowanie zmienne. Zasady takiej formy kapitalizacji oszczędności zdeponowanych w formie lokaty bankowej są proste – oprocentowanie nie ma równej, odgórnie ustalonej wartości i bank na samym początku zastrzega, że w ciągu całego okresu deponowania środków na koncie kapitalizacja odsetek może być większa lub mniejsza. Od czego to zależy? Rzecz jasna od sytuacji na rynku finansowym – w zależności od tego, czy średnie oprocentowanie lokat ustalane jest na bardziej lub mniej atrakcyjnym pułapie, w proporcjonalny sposób pomnażane będą środki.

Mając na względzie wyżej przedstawione informacje, pozostaje zatem odpowiedzieć na postawione w nagłówku pytanie – co jest lepsze, lokata z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Jak to zwykle bywa z tego typu kwestiami – to zależy. Zależy przede wszystkim od bieżącej sytuacji na rynku finansowym i perspektyw na okres, przez jaki będziemy posiadać lokatę. Jeżeli koniunktura finansowa jest korzystna, oprocentowanie zmienne może przynieść większe korzyści. Jeśli jednak zachodzą regularne wahania, wówczas mądrym posunięciem może okazać się jednak oprocentowanie zmienne – jeżeli oczywiście będzie dostępna taka możliwość.

Rada Polityki Pieniężnej – wpływ na rynek lokat bankowych

Przyglądając się jeszcze bliżej oprocentowaniu zmiennemu, które jest niezwykle powszechnym rozwiązaniem w przypadku lokat bankowych, warto sprecyzować sposób, w jaki może się ono zmieniać. Bezpośredni wpływ ma na to Rada Polityki Pieniężnej, która każdego miesiąca zbiera się w celu określenia aktualnej wartości stopy referencyjnej. Na jej podstawie oblicza się bieżącą wysokość oprocentowania bankowych lokat, a także innych produktów finansowych – i to nie tylko oferowanych przez sektor bankowy. Mowa tutaj o np. rachunkach oszczędnościowych, a także kredytach konsumenckich, pożyczkach czy kredytach hipotecznych.

Znając aktualną wysokość stóp referencyjnych, można dowiedzieć się, na jakich warunkach Narodowy Bank Polski pożycza innym bankom środki pieniężne oraz jakie koszty ponosi w związku z posiadanymi depozytami. W bankowości generalnie działania wewnętrzne, na co dzień nie dostrzegane przez większość konsumentów, mają bezpośredni wpływ na sytuację w ofertach proponowanych klientom tego sektora świata finansów. Przed wnioskowaniem o uzyskaniem lokaty w banku powinno się zatem zapoznać z sytuacją na rynku finansowym, którą dobrze obrazują stopy określane przez państwowe instytucje finansowe.

Ranking lokat – podsumowanie

Pora na podsumowanie wyżej przedstawionego poradnika wraz z omówieniem, które uzupełnia przedstawiony ranking lokat. Tego typu sposoby na deponowanie swoich oszczędności z nadzieją na pomnożenie ich w dłuższej perspektywie czasowej to bez wątpienia atrakcyjne rozwiązanie. Jak przed skorzystaniem z każdego produktu finansowego, szczególnie w przypadku produktów bankowych, powinno się najpierw dokładnie zapoznać z ofertą rynkową i sprawdzić, jak ma się ona do indywidualnych preferencji.

Ponadto, nie można też zapominać o konieczności przeprowadzenia wnikliwego rozeznania ze specyfiką lokat bankowych. Jak widać choćby po kwestii różnych odmian oprocentowania i wpływu czasu trwania lokaty na potencjalne zyski, jest to temat złożony i wymagający poświęcenia mu co najmniej kilkunastu minut. Nie będzie to czas stracony – poznanie najważniejszych informacji na temat lokat gwarantuje znalezienie najlepszej oferty!